ribbon

DIY: Burlap, Lace & Jute

Rustic – romantic – traditional – Daffy Apple Petite Caramel Apples may be the perfect fall favor!  And there is nothing better than a touch of burlap, lace, or jute to fit the theme.

We started with a Petite Caramel Apple with Crunch, a Clear Cellophane Bag, and piece of burlap.  Our burlap came in a bundle for $2.99 and we were able to cut approximately 10 pieces from the bundle, which comes out to around 30 cents per piece of burlap.

Burlap-Use-12

We simply tied the burlap around the stick and trimmed the ends a bit.

Burlap-Use-13

Lace also adds a fantastic classic, vintage vibe.  We set out looking for something more, lace-y, and ended up with this beautiful roll of crocheted white cotton.

Burlap-Use-14

We cut a piece and tied it on.  That’s it!  This roll of crocheted lace had 9 feet on it for $2.99.  Depending on how long you wish for the tails on the ribbon to be once tied, we found we could cut anywhere from 10 to 15 pieces at a price of 30 cents to 20 cents per piece.

Burlap-Use-15

Now jute!  Jute very quickly became the most popular idea for this post and it is by far the most economical.  We purchased a roll of 243 feet of natural brown jute for $2.99 and used nowhere near a foot to tie the bow in the photo below.  It would be very easy to cut 250 pieces from the roll, at a cost of only a couple of cents per jute bow.

Burlap-Use-9

DIY: A Rainbow of Ribbon

Ribbon.  The classic closure.  It keeps a cellophane bag with a Petite Caramel Apple in it closed and adds a decorative touch.  The problem, though, is that you have to buy a whole roll of the same color, that is, until now.  Look what we found!  It came from the scrapbooking section of a craft store and is called exactly what you would think it should be called: Ribbon Scrap Pack.

This package cost $3.99 and it contains 12 pieces of ribbon that are 1 yard each, which we found to be long enough to cut in half and tie 24 bags closed.  So that comes out to around 17 cents per ribbon.

Here is what it looks like if you tie a single ribbon on each cellophane bag.  We opted for no bow and cut even more length off of the ribbon, but we promise there was enough ribbon for a bow before we started getting crazy with the scissors!

And here is what it looks like if you double up the ribbons.  If you tie two ribbons on each bag, the Ribbon Scrap Pack will only be enough for 12 apples, at around 34 cents each, but the mix of colors does look pretty neat!